SHARMELSHEIKH.SK - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Sharm El Sheikh!

Ďalšie destinácie: El Arish | Ras Sudar | Ras Mohamed | Dahab | Nuweiba | Taba || Hurghada | Káhira | Alexandria

Hurghada.sk - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Hurghada!

Rhodos.sk - Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Mallorca.sk - Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Cyprus

Jordánsko / Jordansko / Hashemite Kingdom of Jordan / Jordan / Al Urdun

Sýria / Syria / Syrian Arab Republic / Suriyah

Vaša reklama u nás!

FreeJob.sk - Práca v zahraničí!

Sharm El Sheikh - Dovolenka 2023!

Veci, ktoré by ste mali vedieť pred cestou do Egypta

Prezrite si základné informácie, ktoré by ste o Egypte mali vedieť ešte pred tým ako si naplánujete svoju dovolenku v Egypte.

Egypt - Sharm El Sheikh - Základné informácie pre turistov

Egypt patrí medzi najlepšie dovolenkové destinácie pri mori a to na celom svete. Nachádza sa tu nádherné Červené more, všetkým známe staroveké pamiatky a luxusné dobrodružstvá z púštnych safari výletov.

Základné informácie pre turistov

Liet do Egypta trvá asi 3 hodiny a 40 minút. Letieť môžete priamo (zväčša ide o chartrové lety) z Bratislavy, Košíc či blízkeho zahraničia, teda z Viedne, Budapešti, pričom na mieste rátajte s časovým posunom UTC +2 hodiny.

Egypt - Sharm El Sheikh - Doprava

V médiách, v škole a v úradnom styku sa v Egypte používa ako oficiálny jazyk, štandardná arabčina. Väčšina obyvateľstva sa však dorozumieva miestnym dialektom arabčiny, takzvanou egyptskou arabčinou. V turistických destináciách a veľkých mestách sa dohovoríte aj po anglicky, rusky, prípadne francúzsky.

Potápanie a šnorchlovanie v Egypte

Asi každý vie, že Egypt patrí medzi top destinácie, kde sú ideálne podmienky pre potápanie a šnorchlovanie. Červené more je teplé a ukrýva pestrý a bohatý podmorský svet. Fascinujúce koralové útesy dávajú potápačom možnosť na nezabudnuteľné spomienky, ponory, na ktoré sa nezabúda.

Egypt - Sharm El Sheikh - Potápanie a šnorchlovanie v Egypte

Špičková lokalita na potápanie a šnorchlovanie je najmä Sharm El Sheikh. Pod hladinou mora môžete nájsť chránenú oblasť Makadi Bay alebo Sharm El Nagu, pričom táto oblasť je rovnako ideálnou pre deti. Tiež veľmi známym potápačským centrom je Sharm El Sheikh, alebo na juhu Egypta Marsa Alam, ktorej vody sú teplé aj v zimných mesiacoch. Sledujte last minute ponuky dovolenky v Egypte a pýtajte sa na možnosť potápania sa. Každý hotel v destinácii Vám rád dá kontakt na centrum potápania, väčšina ho má zriadené rovno v hotely.

Bezpečnosť v Egypte

V dôsledku hrozby teroristických útokov je aktuálne Egypt z hľadiska bezpečnosti, žiaľ, nie destináciou bez rizika. Najmä sever a východ Sinaja sa neodporúča navštevovať. V roku 2017 sa však situácia na kontinentálnom pobreží Červeného mora a v oblasti turistických centier ako sú Sharm El Sheikh, Safaga, Marsa Alam, ale aj povodie Nílu južne od Luxoru, stabilizovala. Hoci isté riziko ataku (hlavne nožom, autom) tu je.

Egypt - Sharm El Sheikh - Bezpečnosť v Egypte

Pred cestou je dobré si pozrieť, sledovať bezpečnostnú situáciu v krajine a okolí, zaregistrovať sa na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Ide o bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách. Základné turistické informácie, vrátane bezpečnostných, Vám poskytne každá cestovná kancelária a samozrejme, treba aspoň zbežne sledovať internet, spravodajstvo ohľadom diania v krajine, ktorú chcete navštíviť.

Mena a ceny v Egypte

V Egypte budete platiť Egyptskými librami (EGP) a aktuálny kurz sa pohybuje okolo 10 EGP za 1 €. Egyptská libra je rozdelená na 100 piastrov. Mince v obehu nájdete v hodnote 5, 10, 20, 25 a 50 piastrov a tiež 1 libra. Bankovky vydávané v hodnote 25 a 50 piastrov ako aj 1 libra sú postupne sťahované z obehu a nahrádzané mincami. Ostatné bankovky sa vydávajú v hodnote 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 libier. Okrem turistických centier sú ceny v Egypte väčšinou nižšie ako u nás, na Slovensku. Viac si priplatíte napríklad za jedlo z fast foodu zahraničnej siete a za importované pivo.

Egypt - Sharm El Sheikh - Mena a ceny v Egypte

Príjem ľudí, ktorí tu pracujú v oblasti služieb a turistického priemyslu, tvorí z veľkej časti prepitné - bakšiš. Obživu niektorých ľudí dokonca väčšinou tvorí práve prepitné. Dávať prepitné obsluhe však nie je povinnosťou. Ak vám vyhovujú služby v reštaurácií, taxi službe, kúpeľoch, hoteli alebo na výlete a ste s nimi spokojní, 5 -10% celkovej ceny tvorí prepitné.

Počasie v Egypte a hlavná turistická sezóna

Pre milovníkov slnka a tepla je Egypt rajom na zemi. Sezóna pre turistov trvá celý rok, meniť sa môže (a nemusí) jedine cieľ dovolenky. Počasie je veľmi stabilné, v lete prevláda horúce, slnečné a veľmi suché počasie. V zime by teplota cez deň nemala klesnúť pod 21°C a more je na kúpanie príjemné asi do konca novembra. Zima je potom ideálna na rôzne výlety k starobylým a známym pamiatkam. Najlepšie loďou po Níle.

Egypt - Sharm El Sheikh - Počasie v Egypte a hlavná turistická sezóna

Teploty v lete sa pohybujú okolo 35 - 40°C a vo vnútrozemí nie sú v niektorých oblastiach výnimočné ani teploty okolo 50°C! Príjemnú teplotu na kúpanie má už more od začiatku mája, v lete má voda okolo 28 - 29°C.

Ramadán v Egypte

Egyptu dominuje moslimské náboženstvo, ktorého dôležitou súčasťou je aj Ramadán. Deviaty mesiac v islamskom kalendári je práve Ramadán a jeho presné dátumy závisia od miestnych astronomických pozorovaniach. V Egypte pripadá Ramadán na dni v mesiacoch jún a júl.

Egypt - Sharm El Sheikh - Ramadán v Egypte

Celý Egypt spomalí svoje tempo a verejná doprava alebo obsluha v obchode netvoria výnimku. Moslimovia považujú za úctivé, ak sa aj turisti a nemoslimovia, počas ramadánu zdržiavajú jedenia a pitia a takisto fajčenia na verejných priestranstvách.

Ak plánujete navštíviť Egypt, určite si pozrite najlepšie last minute ponuky do Egypta.

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

cestovne poistenie

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Sharm El Sheikh, Šarm as Šajch, egypt, dovolenka, potápanie, more, safari

Copyright © 2000 - 2023, Sharmelsheikh.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com