SHARMELSHEIKH.SK - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Sharm El Sheikh!

Ďalšie destinácie: El Arish | Ras Sudar | Ras Mohamed | Dahab | Nuweiba | Taba || Hurghada | Káhira | Alexandria

Hurghada.sk - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Hurghada!

Rhodos.sk - Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Mallorca.sk - Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Cyprus

Jordánsko / Jordansko / Hashemite Kingdom of Jordan / Jordan / Al Urdun

Sýria / Syria / Syrian Arab Republic / Suriyah

Vaša reklama u nás!

FreeJob.sk - Práca v zahraničí!

Sharm El Sheikh - First Minute Dovolenka 2019!

Tradičné jedlá v Egypte

Egyptská kuchyňa. Pre väčšinu ľudí u nás orientálny závan tajomna, ktorý láka. Ochutnať. Egyptská kuchyňa má dlhú históriu. Niektoré egyptské jedlá sa konzumujú už vyše päťtisíc rokov! Síce sú tie jedlá jednoduché, no zároveň sú výživné. Pozrite sa, ktoré tradičné jedlá budete mať možnosť v Egypte ochutnať.

Tradičné jedlá v Egypte - Egyptská kuchyňa

Jedlo je neodmysliteľnou súčasťou bohatej histórie Egypta, je kombináciou jedál civilizácií, ktoré tu počas histórie postupne prichádzali. Egyptské jedlá nie sú veľmi korenené a sú naozaj jednoduché. Od severnej až k južnej časti sa však od seba niečím odlišujú. Každá jedna oblasť a každý jeden región dal do jedla niečo nové alebo sa snažil recept pozmeniť a tak vznikli nové chute. Strukoviny, zelenina a ovocie tvoria základ egyptských pokrmov. Zo strukovín je to najmä fazuľa a šošovica. Zo zeleniny je cibuľa a cesnak tá prísada, ktorá sa nedá nahradiť.

Egyptský chlieb

Základným jedlom v stravovaní je podobne, ako v iných krajinách sveta, chlieb. V Egypte si chlieb pochutnáte s každým jedlom, či ste už v oblastiach mestských alebo dedinských. Chlieb tu však plní ešte jednu významnú úlohu – často sa používa ako gamos, čo je nádoba. Niektoré tipy jedál sú podávané špeciálne v chlebe, také sú napríklad omáčky, dipy alebo aj kebab.

Tradičné jedlá v Egypte - Egyptská kuchyňa

Egyptským hlavným chlebom je Aish / Éš.. Vyzerá to ako vrecko a svojim spôsobom je to aj chlebové vrecko, podobné pita chlebu. Cesto sa vyrába jedine z pšeničnej múky, vody a soli. Aish Baladi, alebo Baladi je jeho celozrnná podoba. Plochým chlebom v Egypte je Aish Merahrah. Je to kukuričný chlieb s prídavkom malého množstva semien Senovky gréckej. Najčastejšie sa pripravuje na dedine a na vidieku a jeden bochník chleba má asi 50 cm.

Čo v Egypte ochutnať

Národným jedlom je Kushari, často krát označované za Koshari, Košari. Tvorí ju mix šošovice, cestovín, ryže a niekoľkých ďalších ingrediencií v paradajkovej omáčke. Dochucuje sa karamelizovanou cibuľou, cesnakom a cícerom. V Egypte sa pripravuje už vyše 100 rokov a spája britské, talianske, ázijské a americké suroviny.

Tradičné jedlá v Egypte - Egyptská kuchyňa

Tiež obľúbeným je Ful Medames, niečo ako fazuľová kaša. Pôvod tohto jedla je však egyptský a siaha až niekde k faraónom. Názov jedla pochádza zo slova pochovaný, čo vysvetľuje aj spôsob prípravy tohto jedla. Hrniec sa zahrabe do horúceho uhlia alebo piesku.

Tradičné jedlá v Egypte - Egyptská kuchyňa

Molokheyyah / Mulukhiyah je jedlo, ktoré sa podobá na náš špenát. Pripravuje sa z listov juty a ďalších lokálnych rastlín varením v mäsovom alebo niekedy v rybacom vývare, potom sa podávajú s chlebom alebo s ryžou. V desiatom storočí bolo toto jedlo kalifom zakázané.

Tradičné jedlá v Egypte - Egyptská kuchyňa

Keď ochutnávate egyptské jedlá nevynechajte Falafel. Je to vysmažená guľka z fazule a je veľmi chutná. Podáva sa v chlebe s rôznymi druhmi omáčky a niekedy taktiež so šalátmi. Toto jedlo je typické pre rýchle občerstvenie a dáte si ho skoro všade.

Tradičné jedlá v Egypte - Egyptská kuchyňa

Kde ochutnať egyptské jedlo

Pri dovolenke s cestovnou kanceláriou si užijete najmä stravovanie v hoteloch, ktorú sú už nastavené na medzinárodnú klientelu. Symbolicky je v nich zastúpená aj domáca kuchyňa, či eaz za seden dní je jedna večera venovaná prioritne lokálnym špecialitám. Ak chcete mať skutočný zážitok z egyptskej gastronómie, je dobré sa pozrieť do lokálnych reštaurácií. Vo veľkomestách nájdete reštaurácie s medzinárodnou aj tradičnou egyptskou ponukou jedál. Treba však vedieť, že podaktoré reštaurácie z turistických sprievodcov zvyšujú ceny a ponúkajú návštevníkom špeciálne menu, často za neprijateľné ceny. V tých menších mestečkách nebudete mať výber až taký veľký, no ponuka bude jedinečnejšia. Preto sa oplatí aj vo veľkomestách hľadať lokálne reštaurácie, ktoré navštevujú skôr miestni. Všeobecne platí, čím viac Egypťanov sa príde najesť, tým chutnejšie je jedlo, ktoré v danej reštaurácií ponúkajú.

Tradičné jedlá v Egypte - Egyptská kuchyňa

V Hurghade môžete typické egyptské jedlá ochutnať napríklad v reštaurácii El Halaka, Gad alebo Granada. V Asuáne napríklad v Panorama Restaurant. V Luxore môžete tradičné jedlá ochutnať v reštauráciách El Masry, Makka alebo v reštaurácii Chef Khalil. Obedy sa v egyptských reštauráciách väčšinou podávajú poobede, v čase medzi 13 - 16 hodinou, zatiaľ čo večeru si môžete vychutnať od 20 hodiny až do polnoci.

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Sharm El Sheikh, Šarm as Šajch, egypt, dovolenka, potápanie, more, safari
Sharm El Sheikh

Copyright © 2000 - 2019, Sharmelsheikh.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com